نظر سنجی
عملکرد اداره کل درآمد را چگونه ارزیابی می کنید؟  
 لينكستان
 
تاریخ : يکشنبه 9 اسفند 1394     |     کد : 190

شهرداری ها و فضای پس از برجام

اداره کل درآمد شهرداری تبریز

رویکردهای شهرداری ها به عنوان نهادی که بیشترین خدمات را به شهروندان ارائه می‌دهد پس از اجرائی شدن برجام و رفع تحریم‌های بین‌المللی چگونه خواهد بود؟   

 
با توجه به کثرت وظایف شهرداری ها در شهرهای بزرگ و تامین منابع درآمدی برای ارائه خدمات بهتر و وسیعتر  به شهروندان و پیشبرد امور ضرورت کسب درآمد از جمله درآمد پایدار برای  ارائه این خدمات مشخص و آشکار است و سرمایه گذاری یکی از بهترین منابع تامین  مالی و جز درآمدهای پایدار می باشد و کسی نمی تواند ضرورت سرمایه‌گذاری مستمر در جهت ارتقای کمیت و کیفیت خدمات شهری را منکر‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد فضای ایجاد شده پس از برجام می‌تواند فرصت‌های کم نظیری را برای شهرداری ها در زمینه جذب سرمایه‌های خارجی فراهم آورد. شهرداری ها می‌توانند با رایزنی و افزایش ارتباطات بین المللی خود، از فرصت‌های موجود نهایت بهره را ببرند
.  با بالا رفتن پرستیژ بین‌المللی ایران پس از برجام می‌تواند دست مدیران شهرداری ها کلانشهرها را برای ایجاد ارتباط با شهرهای مدرن و پیشرفته را بازتر از قبل کند. بدون شک در این زمینه مهمترین نکته ای که شهرداری ها می‌تواند بر روی آن حساب باز کند، بحث جذب سرمایه گذاری‌های خارجی است.

نکته دیگری که باید در رابطه با به وجود آمدن فرصت‌های جدید برای شهرداری پس از برجام به آن اشاره کرد، موضوع تامین نیازهای شهرداری است. هرچند شهرداری ها طی سال های اخیر و با وجود محدودیت‌های ظالمانه موجود حاصل از تحریم، توانسته بود تجهیزات مورد نیاز خود (ماشین آلات عمرانی، وسایل حفاری، تجهیزات آتش نشانی و ...) را تامین کند، اما شهرداری برای تأمین این تجهیزات مجبور بود مسیر طولانی‌تر و هزینه‌های به مراتب بالاتری را متحمل شود. شهرداری در شرایط جدید می‌تواند تجهیزات مورد نیاز خود را بدون واسطه دریافت کند که این امر هزینه‌های به مراتب کمتری را بر مدیریت شهری تحمیل خواهد نمود. یکی از چالش‌های عمده شهر ها در زمینه سیستم حمل و نقل است که ایجاد ارتباطات بین‌المللی با کلان شهرهای دنیا می تواند در این راستا یاری گر باشد .   

از تاثیر دیگر لغو تحریم ها  علیه ایران می توان به قراردادهایی که شهردرای ها بیشتر کلان شهر کشور، با عنوان خواهرخواندگی و یا خواهر شهری را با کلان شهرهای مطرح دنیا منعقد می نماید اما نکته قابل توجه در زمینه این است که صرف امضای توافق بین دو شهر نمی‌تواند مهم و اساسی تلقی شود، بلکه فرصت‌هایی که از ایجاد این توافق ها برای  دو شهر ایجاد می شود هدف مهم است  که طبیعتا با وجود تحریم های ضد ایرانی  برای کلانشهرهای کم رنگ بود که در فضای پس از برجام بسیار بیشتر از گذشته می‌تواند نسبت به ارتباطات بین المللی توافقات خواهر خواندگی با شهرهای مطرح دنیا اقدام کند .

همچنین بازار مسکن که ارتباط مستقیمی با درآمدهای شهرداریها دارد در فضای پس از برجام و لغو تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای - از چهار کانال بر بازار مسکن اثر غیرمستقیم می‌گذارد.

 اولین کانال، از مسیر «بهبود رشد اقتصادی» به‌واسطه آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده دولت و سیستم بانکی و همچنین ورود سرمایه‌های خارجی به کشور، شکل می‌گیرد، به‌طوری‌که در نتیجه لغو تحریم‌ها، منابع مالی جدید و تازه به اقتصاد ایران تزریق می‌شود و شرایط برای خروج کل اقتصاد از رکود و افزایش تولید ناخالص داخلی، فراهم می‌آید. از آنجا که تغییرات بخش مسکن عمدتا وابسته به تغییرات بخش‌های تقاضای نهایی مانند خانوارها و سرمایه‌گذاران است، به‌واسطه رشد اقتصادی و بهبود درآمد و قدرت خرید خانوارها، «تقاضای موثر» در بازار خرید ملک افزایش خواهد یافت . 

کانال دوم اثرگذاری لغو تحریم‌ها بر بازار مسکن، نقدینگی‌های موجود در بانک‌ها به سمت سایر بازارها از جمله خرید ملک از جانب اول متقاضیان مصرفی و سپس متقاضیان سرمایه‌ای متمایل می‌شود و از این طریق نیز شرایط ایجاد «تقاضای موثر» در بازار مسکن فراهم می‌آید. از طرفی با فروکش کردن سفته بازی در بازار ارز و سکه (بازارهای جذاب دوره تحریم) روند افزایش تقاضا در بازار ملک تقویت خواهد شد. از این کانال، بانک‌ها نیز تحت‌تاثیر کانال اول، توان مضاعف برای پرداخت تسهیلات مسکن پیدا می‌کنند به گونه‌ای که با آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده دولت در پی لغو تحریم‌ها، امکان پرداخت مطالبات چند صد هزار میلیارد تومانی پیمانکاران پروژه‌های عمرانی به‌وجود می‌آید و به تبع آن، حجم سنگین بدهی‌ها به نظام بانکی تسویه خواهد شد و منابع جدید و نقد برای پرداخت وام‌های بلندمدت از جمله وام خرید مسکن فراهم می‌شود .

سومین کانال تاثیرگذاری غیرمستقیم اجرای برجام بر بخش مسکن و ساختمان، از مسیر حمایت‌های یارانه‌ای دولت از بخش مسکن می‌گذرد. در حال حاضر دولت برای اجرای طرح جامع مسکن در حوزه تامین مسکن کم‌درآمدها (مسکن اجتماعی) با تنگنای شدید اعتباری و کمبود بودجه مواجه است .
آخرین کانال نیز شامل قسمتی از بازار ملک خواهد شد که در حال حاضر املاک لوکس مسکونی و تجاری در‌ آن، فریز شده است.

 علاوه بر موارد ذکر شده گردشگری نیز جز مواردی است که در فضای پسا برجام می تواند تحت تاثیر قرار گیرد. این صنعت امروزه به عنوان  یکی از مهمترین نیروهای محرکه توسعه اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان درآمده است

اهمیت صنعت گردشگری امروزه به حدی است كه به عنوان بزرگ ترین صنعت خدماتی جهان درآمده و سالانه میلیون ها نفر گردشگر در سرتاسر جهان با انگیزه های گوناگون در حال جابجایی و سفر می باشند . و شهرها از مهم ترین مکان برای  این منظور محسوب می شوند اما چرخ گردشگری کشور در سال های اخیر خیلی سخت و به کندی می چرخید. علاوه بر سوء مدیریت و مشکلاتی از این دست، تحریم ها هم بر این حوزه تاثیرات زیاد و عمیقی گذاشت  و از طرفی تصویر بدی از ایران در جهان تبلیغ و ارائه می شد که کار را برای سازمان و بخش خصوصی که به دنبال جذب گردشگر بین المللی بودند سخت می کرد. در فضای پس از برجام مي‌توان شاهد رخدادهاي خوبي در صنعت گردشگري ايران بود. با ورود سرمايه‌گذاران خارجي، نيروهاي آموزش ديده نيز به سرعت به صنعت گردشگري و هتلداري ايران وارد مي‌شوند . و همچنین به دلیل تسهیل ارتباط با سایر کشورها جهان و تمایل توریست ها به بازدید از شهرهای ایران افزایش می یابد که این باعث رونق اقتصادی شهرها  و به موجب آن افزایش درآمد و توسعه شهر می گردد و باعث خروج از رکود اقتصادی می شود

با این وجود، بهره‌بردن از همه فرصت‌های پیش روی شهرداری ها پس از برجام، در گرو همکاری و هماهنگی دستگاه‌های دولتی است

منابع:

روزنامه دنیای اقتصاد

دنیای سفر

همشهری آنلاین

فارس نیوز

مرکز اطلاعات علمی و تخصصی مدیریت شهری

 PDF چاپ چاپ